Avrupa Şehirlerinin Kendine Has Mutlaka Denenmesi Gereken Ünlü Lezzetleri

Avrupa eşsiz mimarisi ve birbirinden güzel seyahat noktalarıyla her yıl pek çok turisti ağırlıyor. Avrupa seyahatlerinden önce gidilecek mekanlar ve kalınacak yerler detaylıca araştırılıyor. Tüm bunlar kadar önemli olan bir kısım daha var. Pek çok Avrupa şehri kendine has şahane lezzetlere sahip. Sizler için Avrupa şehirlerinin kendine has mutlaka denenmesi gereken ünlü lezzetlerini yazımızda derledik.

Bu İçerikte Neler Var?

Londra, İngiltere – Kahvaltı

Aslında İngiltere kendine has bir yemek kültürüne sahip değil. Londra ise dünyanın en metropol şehirlerinden biri olması sebebiyle bünyesinde pek çok dünya mutfağına yer veren bir başkent. İngiltere’nin kendine has bir yemek kültürüne sahip olmayışı, onları öğünlerini geliştirmeye itmiş ve tüm dünyada popüler hale gelen English Breakfast bu şekilde ortaya çıkmış. İngilizler yoğun bir kahvaltı ederek güne başlamayı alışkanlık edinmiş durumda. Bu yüzden Londra’da yapacağınız geleneksel bir kahvaltıda tabağınızda kuru fasulye, bacon, bol sosis ve mantar gibi ürünleri de görmeniz muhtemel.

Klasik bir kahvaltı tabağı ana yemek forumunda olan Londra, kahvaltının ardından da birbirinden güzel tatlılarıyla sizi ödüllendiriyor. Şehirdeki pek çok mekan kahvaltıdan sonra enfes pankek tabaklarını zevkinize sunuyor.

Napoli, İtalya – Pizza

İtalya’nın her şehri bambaşka bir seyahat serüveni. Modern şehirlerinden antik kentlere, enfes kasabalarından benzersiz plajlarına kadar İtalya büyüleyici bir ülke. İtalya denildiğinde insanların ilk aklına gelen yiyecek Pizza oluyor. Öyle ki ülkenin pek çok yerinde pizzacılar karşınıza çıkıyor. Yine İtalya’nın bazı şehirleri pizza konusunda daha usta diyebiliriz. Bunların başında Napoli geliyor. Napoli dünyanın en iyi pizzalarının piştiği yer unvanına sahip. Pizzayı hayatın her anına entegre eden şehir farklı formlarda seçenekleriyle size her öğünde pizza sunmaya hazır. Hiç kahvaltıda pizza yenir mi diye düşünmeyin? Napoli’de pek çok seyahatsever güne pizza ile başlıyor. Lezzetli ve tok tutacak bir kahvaltı için en ideal yiyeceklerden biri pizza!

Prag, Çek Cumhuriyeti – Palacinky

Prag son yılların turizm cennetlerinden biri. Tarihi dokusuyla pek çok seyahatseveri ağırlayan şehirin kendine has bir yemek kültürü bulunmuyor. Bu yüzden tatilciler şehirde en iyi yiyecekleri bulabilmek konusunda biraz zorlanıyor. Çek Cumhuriyeti’nin başkenti dünyanın pek çok mutfağına ev sahipliği yapıyor. Eğer biraz daha bölgeye has bir şeyler yemek istiyorsanız sizin için tatlı bir önerimiz var. Palacinky, Prag’a gelenlerin en çok tercih ettiği tatlı olarak karşımıza çıkıyor. Pek çok krepin üst üste konulmasıyla hazırlanan tatlının arasında tercihinize göre reçel, krema, fındık veya meyve eklenebiliyor. Bu leziz yiyecek Prag’ın sembolü haline gelmiş durumda.

Volendam, Hollanda – Herring

Pek çok gezginin uğrak noktası olan Hollanda yemyeşil doğası, şirin evleri ve huzurlu yaşantısı nedeniyle çok seviliyor. Volendam, Hollanda’nın kuzeyinde yer alan sakin bir şehir olarak biliniyor. Balıkçılarıyla ünlenen şehrin en popüler yemeği de kendi dillerinde Haring balığı olarak anılan Herring. Çiğ olarak tüketilen bu balık, dilerseniz balıkçılar tarafından ekmek arası turşu ve soğan ile de hazırlanıyor. Volendam’ı ziyaret edenler Herring yemeden dönmüyorlar!

Brüksel, Belçika – Patates Kızartması & Waffle

Pek çok gurbetçiye de ev sahipliği yapan Belçika kendine has lezzetleriyle ön plana çıkmayı başarıyor. Belçika’nın başkenti aynı zamanda diğer Avrupa ülkelerinin kültürünü de bünyesine katmayı başarmış. Bu anlamda şehir Avrupa’nın en önemli noktalarından biri olarak kabul ediliyor. Bir şehrin patates kızartması nasıl meşhur olur diyorsanız yanılıyorsunuz. Brüksel’in patates kızartması farklı doğrama ve pişirme yöntemleriyle bambaşka bir lezzet vaat ediyor. O kadar çok beğeniliyor ki şehrin sembolü haline gelmiş.

Waffle tüm dünyaya Brüksel’den yayılmış bir yiyecek. Enfes Waffle’ı bir de memleketinde yemek şahane bir deneyim olsa gerek. Ayrıca ünlü Belçika çikolataları ile bambaşka bir Waffle deneyimi yaşayacağınız garanti!

Katalonya, İspanya – Krem Katalan

İspanya içerisinde kendi kültürel zenginliğini koruyan Katalonya pek çok turist tarafından merakla ziyaret ediliyor. Bölgenin kendine has tatlısı Krem Katalan, karamel ve şekerin karışımından oluşan enfes bir muhallebi olarak servis ediliyor. Aslında tanıdık olduğumuz krem karamel ile benzerlik gösteren tatlı turistleri büyülüyor.

Sofya, Bulgaristan – Baniçka

Sınır komşumuz Bulgaristan, ülkemize yakınlığı sebebiyle her yıl pek çok Türk turisti ağırlıyor. Ülkenin başkenti Sofya en çok ziyaret edilen noktalardan biri oluyor. Sofya’nın en ünlü lezzetlerinden biri olan Baniçka aslında bizlere çok da yabancı gelecek bir yiyecek değil. Kalın yufkasıyla ünlenen bu böreğin içerisinde lor peyniri bulunur. Geniş bir dikdörtgen formda pişirilen Baniçka, Sofya’nın sembolü haline gelmiştir.